Haber

SKUP Türkiye’den ilk ‘Politika Diyaloğu’ toplantısı

ANKARA (İGFA) –Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Avrupa Birliği Şehirlerde Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik İçin Destek Projesi (SKUP Türkiye)” kapsamında ilk “Politika Diyaloğu” toplantısı, TBB hizmet binasında gerçekleştirildi.

Toplantıya TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı’nın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Daire Başkanı Dr. Proje paydaşları olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, İLBANK, Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, TÜİK ve TOKİ.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Dr. Baraçlı, karar verici ve uygulayıcı kurumlarla politika diyaloğu geliştirmenin önemine vurgu yaparak, politikaların katılımcı uygulamalarla oluşturulmasının projenin etkinliğine ve başarısına büyük katkı sağlayacağını belirtti.

POLIS Network temsilcisi Marko Stanče’nin uluslararası ağlar ve kuruluşlar aracılığıyla siyasi diyaloğun geliştirilmesine ilişkin sunum yaptığı toplantıda, PANTEIA temsilcisi Chris Wensink, proje kapsamında oluşturulacak politika belgelerinin metodolojisi ve kapsamı hakkında bilgi verdi. Paydaşlar ayrıca, kentsel dayanıklılık ve afet sonrası planlama, uygulama ve yatırım için politika diyaloğunu ve öncelikli kentsel hareketlilik önlemlerini geliştirmeye yönelik güncel sorunlar, öncelikler ve öneriler hakkındaki görüşlerini paylaştılar.

SKUP Türkiye Projesi kapsamında yeşil ve beyaz defter gibi politika belgeleri hazırlanacak ve siyasi diyalog sürecinin hızlı bir şekilde yürütülmesi amaçlanmaktadır. Kentlerde sürdürülebilir kentsel hareketliliğin desteklenmesi ve yaşam kalitesinin artırılması da projenin hedefleri arasında yer alıyor.

haber-meram.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu