Haber

Depremzedeler için 319 bin 241 koruyucu aile başvurusu

KAHRAMANMARAŞ merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından 319 bin 241 aile çocuklarına bakan aile olmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre; Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından korunmaya ve bakıma muhtaç çocuklarına koruyucu aile olmak isteyen aileler, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruyor. 26 Şubat prestijiyle 6 Şubat’tan bu yana e-Devlet üzerinden yapılan başvuru sayısı 319 bin 241’e ulaştı.

SÜREÇ 3-6 AY Öte yandan bakanlıktan yapılan açıklamada, hamilik sürecini devam ettirmek isteyen kişilerden sağlık raporu, isim sicil belgesi gibi çeşitli belgelerin istendiği belirtildi. ilk görüşmeden sonra ailesi ve ilk görüşme olumlu geçti. Açıklamada, “Söz konusu belgeler üzerinden yapılan inceleme sonucunda başvuruya engel bir durum tespit edilmezse sosyal inceleme süreci başlatılır. çocuğun bakımı, aile ilişkileri, yaşadığı evin fiziki koşulları, çevre koşulları araştırılır.Bireylerin koruyucu aileye uygunluğu konusunda uzman profesyonel kadrolar tarafından değerlendirilir. il müdürlüklerinde oluşturulan kurullar ve uygun bulunan ailelerimiz koruyucu aile statüsü kazanarak düzene sokulmaktadır.Bu süreç 3-6 aya yayılmaktadır.”Çocuğa duyarlı aile olma kararlılığımız takdir Böylece çocuğun koruyucu aile yanına yerleştirildikten sonra kuruma geri dönmesi engellenmektedir. Çocukların ikincil bir travma yaşaması engelleniyor” denildi.

Çocuklar ilk yıl ayda bir, sonraki yıllarda üç ayda bir ebeveynleriyle izlendi; Bakıcı ailelere, çocuğun bakım ve yetiştirme giderleri karşılığında aylık olarak yönetmelikle belirlenen oran ve kalemlerde ödeme yapıldığı kaydedildi. Koruyucu aile hizmetinde çocuğun biyolojik aile bilgilerinin nüfus kütüğüne işlendiği, koruyucu aile hizmetinin çocuğun koruma kararı kaldırılıncaya kadar devam ettiği, koruyucu ailede büyüyen çocukların bu haktan yararlandığı bildirildi. istihdam etmek.

haberdivrigi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu